Zaostrzenie objawów skóry naczynkowej może być czasowe lub trwałe. Bardzo trudne jest jednoznaczne wskazanie przyczyn, który odpowiada za powstanie zaczerwienień. Na pewno ważna jest dieta, rodzaj preparatów pielęgnacyjnych, ale też ważną role odgrywają czynniki atmosferyczne jakie często mogą podrażnić tak problematyczny typ skóry.
WIOSNA
Wiosna to trudna dla skóry pora roku dla skóry z problamami naczynek. Dla niektórych jest to czas, w którym objawy się wyciszają, dla innych to najgorszy okres w roku. Odmienność objawów jest uwarunkowana przede wszystkim z powodu osobniczych reakcji alergicznych. Wiele osób posiadających cerę naczynkową w pewnym okresie życia zauważa objawy alergiczne.
Stanowcza większość zaburzeń skóry ma podłoże immunologiczne, a rozregulowany układ immunologiczny w pewnym czasie manifestuje swoją obecność w postaci alergii np. na pyłki. Zaleca się przeprowadzanie badan alergicznych raz na dwa lata jako skuteczna profilaktyka związana z alergiami. Należy pamiętać, że wiosna to także okres pierwszych dni z mocniejszą ekspozycją słoneczną. Dlatego należy zaopatrzyć się w kremy z odpowiednim filtrem UV.
LATO
Lato dla skóry naczynkowej to spore wyzwanie. Warunki atmosferyczne w postaci silnego nasłonecznienia oraz wysokich temperatur to znaczny problem. Bezwzględnie pamiętajmy o zastosowaniu kremu z silnymi filtrami UVA i UVB, które ochronią nas przed szkodliwym promieniowaniem. Nie bez znaczenia jest również nasze odżywianie w okresie lata. Wielu z nas pozwala sobie znacznie częściej na używki w postaci alkoholu, który rozszerza naczynia krwionośne.
W okresie lata należy uważać na zanieczyszczone zbiorniki wodne oraz duże stężenie chloru w basenach, co może powodować podrażnienia skóry i nasilać objawy cery naczynkowej.
JESIEŃ
Pamiętajmy, aby dbać o naszą skórę przez cały rok. Cera naczynkowa jest bardzo trudnym problemem, którego nie możemy w pełni wyeliminować. Dlatego należy przeciwdziałać pojawianiu się silniejszych objawów wynikających z przenikliwego jesiennego wiatru oraz częstych infekcji. Jesień to czas, kiedy większość z nas choruje na infekcje wirusowe i bakteryjne. Stałe wilgotne i chłodne środowisko bez dłuższych okresów mroźniejszego powietrza sprzyja rozwojowi wirusów i bakterii. Objawy skórne często nasilają się jako efekt uboczny infekcji bakteryjnych i wirusowych oraz na skutek stosowania niektórych leków np. antybiotyków.
W okresie jesienno-zimowym spożywamy znacznie mniej świeżych warzyw i owoców, co wiąże się niedoborem witamin. Nieodpowiednia dieta jest bardzo częstą bezpośrednią przyczyną nasilania się objawów przy skórze naczyniowej.
ZIMA
Zima jest trudną porą roku dla osób z cerą naczynkową. Czynniki atmosferyczne jak silny wiatr, silne ataki mrozu oraz stała niska temperatura mogą wpływać na pogłębianie, a nawet powstawanie nowych teleangiektazji. Zimą stale jesteśmy narażeni na znaczne i gwałtowne różnice temperatur oddziałujących na naszą skórę poprzez zmianę nagrzanego pomieszczenia na mroźne otoczenie. Takie skoki temperaturowe są najgorszą możliwą sytuacją dla naszej skóry.
W okresie zimy niezwykle ważne jest stosowanie odpowiednio dobranych produktów, które ochronią naszą skórę. Niezwykle istotne jest również wtedy stosowanie kremów z filtrem ochronnym ze względu na silnie promieniowanie UVA i UVB, zwłaszcza podczas wyjazdów na ferie, w góry. Pomocne mogą okazać się też preparaty redukujące obrzęk i zaczerwienienie skóry zawierające w swym składzie: bioflawonoidy, witaminę C oraz witaminę PP.