Odpowiednia pielęgnacja skóry może znacznie wydłużyć okres do nawrotu łuszczycy oraz zredukować już występujące objawy. Należy pamiętać, że łuszczyca jest wyzwaniem nawet dla wybitnych specjalistów, dlatego jej leczenie czy też pielęgnacja wymaga systematyczności i wytrwałości. Prezebntujemy krótki kalendarz pielęgnacji skóry z tą dermatozą.
WIOSNA
Wiosna to dla wielu osób zmagających się z problemami łuszczycy czas po długim okresie jesienno-zimowym, w jakim objawy łuszczycy są mniej dokuczliwe. Pierwsze promienie słońca, czyli promieniowanie UV w odpowiedniej dawce, przyczynia się do ograniczenia objawów chorobowych skóry łuszczycowej. Należy jednak pamiętać, że nadmierne kąpiele słoneczne, czy też korzystanie z solarium przyniesie odwrotny efekt. Nie zapominajmy również, aby zawsze stosować krem z filtrem UV, bez względu na porę roku. W szczególności ważna jest ochrona już w okresie wiosennym, kiedy mamy pierwszy od dłuższego czasu kontakt z większą dawką promieniowania słonecznego.
Późna wiosna dla wielu z nas to pierwsze wyjazdy na urlop oraz kąpiel w akwenach wodnych, i tu ważna uwaga - zanieczyszczony zbiornik wodny lub silnie chlorowana woda może zaognić objawy chorobowe. Uważajmy na alergie! wiosna to czas kwitnięcia wielu roślin. Objawem alergicznym często jest swędzenie, które w przypadku łuszczycy jest podwójnie problematyczne - ze względu na bezwzględny zakaz drapania skory łuszczycowej.
LATO
Okres lata dla osób może być najprzyjemniejszą porą roku ze względu na ustępowanie zmian na skórze objętej łuszczycą. Promieniowanie słoneczne łagodzi bowiem jej objawy. Pamiętajmy jednak o dobrym kremie z filtrem UV i regularnych, na choćby krótkich spacerach podczas pogodnych dni. Zwróćmy jednak uwagę, że nadmiar słońca przyniesie odwrotny skutek. Zatem zawsze pilnujmy długości czasu, w którym wystawiamy bezpośrednio skórę na działanie słońca. Nie zapominajmy o odpowiedniej fotoprotekcji z filtrem minimum SPF15.
Przestrzegajmy diety oraz unikajmy używek: alkohol, papierosy, które pogorszają stan choroby. Unikajmy niektórych produktów spożywczych, m.in.: orzeszki arachidowe, pieprz, musztarda i tłustych ciężkostrawnych dań. Unikajmy zanieczyszczonych akwenów wodnych oraz mocno chlorowanych basenów. W okresie letnim częstym problemem mogą być różnego rodzaju owady. Pamiętajmy, aby nie drapać skóry, gdyż czasami z tak błahego powodu, jak ugryzienie komara - możemy wywołać nowe ognisko chorobowe.
JESIEŃ
Suche powietrze w pomieszczeniach, brak słońca to główne problemy, z którymi musi się zmagać osoba chora na łuszczyce w okresie jesieni. Niedobór promieniowania UV, które w odpowiedniej dawce ma właściwości hamujące rozwój łuszczycy, teraz w czasie pochmurnej i deszczowej aury stanowi problem. Jesień to okres rozwoju wielu chorób bakteryjnych i wirusowych, które często aktywują zaognienie objawów łuszczycy ze względu na aktywacje systemu immunologicznego. Nieprzestrzeganie diety i stosowanie używek, takich jak alkohol i papierosy może również znacznie pogorszyć stan skory.
Niektóre ubrania takie jak np. wełniane swetry mogą wywołać podrażnienie skory łuszczycowej, zatem należy zwrócić uwagę na skład materiału przy doborze ubrań o tej porze roku. Wybierajmy ubrania o gładkiej niechropowatej teksturze. Niektóre tkaniny mogą wywoływać swędzenie, szczególnie u dzieci, zaś przez drapanie pogorszymy znacznie stan albo też powstaną nowe ogniska chorobowe. Wielu z nas cierpi na tak zwana "jesienną depresję". Pogorszenie stanu emocjonalnego może mieć bezpośrednie przełożenie na stan łuszczycy. Pamiętajmy, że wiele dermatoz ma podłoże mieszane, zatem zarówno dieta, jak i stan emocjonalny może wpływać na poprawę lub pogorszenie stanu skóry.
ZIMA
Zimą objawy łuszczycy zazwyczaj się zaostrzają. Silny wiatr, intensywny mróz powodują znaczne wysuszanie skory. Niekorzystne jest również otoczenie domowe, w którym często jest bardzo ciepło i sucho.
Ważne jest, aby w czasie zimy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
• Zwiększ nawilżenie skóry i powietrza w pomieszczeniach, w jakich przebywasz..
• Pij dużo wody, nawadniaj organizm.
• Zmniejsz ogrzewanie w domu.
• Dbaj o ogólny stan zdrowia, pamiętaj ze osłabienie i choroby takie, jak grypa i przeziębienie mogą znacznie pogorszyć stan łuszczycy.
• Stosuj kremy z filtrem, bowiem zimą też należy chronić skórę przed promieniowaniem UV.